Közjegyzői okiratok

A közjegyző egyik fő feladata bármely szerződés (pl. kölcsön, öröklési, tartási, házassági, ajándékozási, adásvételi, társasági szerződés stb.) és jognyilatkozat (pl. végrendelet, befogadó- és tartozáselismerő nyilatkozat, meghatalmazás) közjegyzői okiratba foglalása. A közjegyző az okiratok eredeti példányát megőrzi, arról hiteles kiadmányt és másolatot ad ki. A közjegyzői okirat nem selejtezhető, nem veszhet el. Az őrzés folyamatosságát a közjegyző személyétől függetlenül a közjegyzői irattárak is biztosítják. A közjegyzői okiratnak különleges bizonyító ereje van, arra nézve, hogy a nyilatkozatot az okiratban szereplő személy megtette, mégpedig akkor, ott és olyan módon, ahogyan az a közokiratban szerepel.

A közjegyzői okirat elkészítése alkalmával a közjegyző kötelessége, hogy

  • meggyőződjék a fél ügyleti képességéről és jogosultságáról, továbbá valódi szándékáról,
  • tájékoztassa a felet a jogügylet lényegéről és jogi következményeiről,
  • világosan és egyértelműen írásba foglalja a fél nyilatkozatait,
  • felolvassa a közjegyzői okiratot a fél előtt; a közjegyzői tanúsítványt csak akkor kell felolvasni, ha e törvény kifejezetten így rendelkezik,
  • meggyőződjék arról, hogy a közjegyzői okiratban foglaltak megfelelnek a fél akaratának,
  • előzetesen tájékoztassa a személyazonosság ellenőrzésével érintett felet az ellenőrzés céljáról, módjáról és tartalmáról, a közjegyzői közreműködés megtagadásának kötelezettségéről és bejelentési kötelezettségéről, valamint az ellenőrzés során megismert adatok kezeléséről.

Ügyfélfogadás

Hétfő:
Kedd:
Szerda:
Csütörtök:
Péntek:
Szombat:

8.30 - 15.30
8.30 - 15.30
8.30 - 15.30
8.30 - 15.30
8.30 - 14.00
9.00 - 13.00

 

Szombati napon előzetes egyeztetést követően várjuk ügyfeleinket!

Eltérő időpontban előzetes telefonos egyeztetés alapján tudunk időpontot biztosítani.