A közjegyzői tevékenység

Irodánk a közjegyzői szolgáltatások teljes körével, közokiratokkal, okirat, név- és aláírás hitelesítéssel, továbbá hiteles tulajdoni lappal, cégkivonattal, cégmásolattal, zálogjogi tanúsítvánnyal, élettársi nyilatkozatok felvételével is az ügyfelek rendelkezésére áll magyar és angol nyelven.

Közjegyzői szolgáltatásunk teljes körű, így közjegyzői okiratba foglalt jognyilatkozatával, jogügyletével összefüggésben a közjegyző a kapcsolódó hatósági eljárásokban (pl.: földhivatali, cégbírósági, gyámügyi eljárás) is képviseli Önt, és így elkerülhető a hosszas hivatali ügyintézés.

Közhitelesség, jogszolgáltató hatósági tevékenység: A törvény közhitelességgel ruházza fel a közjegyzőket, hogy a jogviták megelőzése érdekében a feleknek pártatlan jogi szolgáltatást nyújtsanak.

A közjegyző a jogügyletekről és jogi jelentőségű tényekről közokiratot állít ki, okiratokat őriz meg, a felek megbízásából pénzt, értéktárgyat és értékpapírt vesz át a jogosult részére történő átadás végett, a feleket a hatáskörébe utalt eljárásokkal kapcsolatban - a felek esélyegyenlőségének biztosításával - tanácsadással segíti jogaik gyakorlásában és kötelezettségeik teljesítésében.

A közjegyző folytatja le a hatáskörébe utalt hagyatéki eljárást és egyéb nemperes eljárásokat.

A közjegyző a jogszabály által meghatározott hatáskörében az állam igazságszolgáltató tevékenysége részeként jogszolgáltató hatósági tevékenységet végez.

A közjegyző eljárása során csak a törvénynek van alávetve, és nem utasítható. Részrehajlás nélkül, hivatását személyesen gyakorolva köteles eljárni.

Titoktartási kötelezettség: A közjegyzőt és munkatársait az eljárása során tudomására jutott adat és tény tekintetében titoktartási kötelezettség terheli, mely kötelezettsége a közjegyzői működésének megszűnése után is fennmarad. Ezen titoktartási kötelezettség alól csupán az Ügyfél adhat felmentést.

A közjegyző és a közjegyzői eljárás: A közjegyző és a közjegyzői eljárás az Ön jogait tárgyilagosan, pártatlanul és a legteljesebb titoktartás mellett biztosítja. A közjegyző célja, hogy minden hatáskörébe tartozó ügyben - tehát közokiratok készítésénél, az okiratok megőrzésénél, a pénz, értéktárgy bizalmi őrzése során, a hagyatéki eljárásban vagy tanácsadás esetén - a jog vita nélküli érvényesülését segítse elő.

A közokirat: A közjegyző egyik fő feladata bármely szerződés (pl. kölcsön, öröklési, tartási, házassági, ajándékozási, adásvételi, társasági szerződés stb.) és jognyilatkozat (pl. végrendelet, befogadó- és tartozáselismerő nyilatkozat, meghatalmazás) közjegyzői okiratba foglalása. A közjegyző az okiratok eredeti példányát megőrzi, arról hiteles kiadmányt és másolatot ad ki. A közjegyzői okirat nem selejtezhető, nem veszhet el. Az őrzés folyamatosságát a közjegyző személyétől függetlenül a közjegyzői irattárak is biztosítják. A közjegyzői okiratnak különleges bizonyító ereje van, arra nézve, hogy a nyilatkozatot az okiratban szereplő személy megtette, mégpedig akkor, ott és olyan módon, ahogyan az a közokiratban szerepel.

A közokirathoz nagyobb bizonyító erő kötődik, mint a magánokirathoz. A közokiratot az ellenkező bebizonyításáig valódinak kell tekinteni, azaz egy peres eljárás keretében annak kell a közokiratra jogot alapító személlyel szemben a bizonyítás lefolytatását indítványozni, a bizonyítás költségeit állni, a közokirat valótlanságát bizonyítani, aki a közokirat bizonyító erejét kétségbe vonja. Ehhez képest fordított a helyzet, ha a magánokirat bizonyító erejét vitatják a peres eljárás során: ebben az esetben a magánokirat valódiságának bizonyítása, a bizonyítás költségei azt terhelik, aki a magánokirat valódiságát állítja.

A közjegyzői okiratok végrehajthatósága: A közjegyzői okirat alapján bírósági végrehajtásnak van helye. Amennyiben az Ön szerződő partnere nem teljesíti szerződésben vállalt kötelezettségét, Ön megelőző bírósági eljárás nélkül bírósági végrehajtást kérhet. A közokirattal a per költségét és időt takarít meg, kizárja a per kockázatát.

A közjegyzői szolgálat: A közjegyzőt az igazságügyi miniszter nevezi ki. A közjegyzői kinevezés előfeltétele az állam- és jogtudományi végzettség, a jogi szakvizsga és a megfelelő szakmai gyakorlat.

Felügyelet: A közjegyző tevékenységét az igazságügyi szervek és a közjegyzői kamara ellenőrzi. Irodánk felügyeletét a Miskolci Közjegyzői Kamara látja el.

Ügyfélfogadás

Hétfő:
Kedd:
Szerda:
Csütörtök:
Péntek:
Szombat:

8.30 - 15.30
8.30 - 15.30
8.30 - 15.30
8.30 - 15.30
8.30 - 14.00
9.00 - 13.00

 

Szombati napon előzetes egyeztetést követően várjuk ügyfeleinket!

Eltérő időpontban előzetes telefonos egyeztetés alapján tudunk időpontot biztosítani.